Blaty granitowe Szczecin

Jaki blat użyć w kuchni?

W ostatnim czasie kuchnia nabiera coraz większego znaczenia w naszych mieszkaniach. Swego czasu kuchnia była tylko i wyłącznie miejscem przygotowania potraw, lecz obecnie to centrum życia rodzinnego, a nawet miejsce podejmowania gości, dlatego też należyty wystrój kuchni staje się coraz to ważniejszy. Jednym z elementów najbardziej za niego odpowiedzialnych jest gatunek zastosowanych blatów.

  Blaty laminowane

Takie blaty zrobione są z paździerzu pokrytego laminatem. Możemy użyć właściwie jakikolwiek wzór a paździerz jest łatwy w obróbce. Aktualnie najpopularniejszy gatunek blatów w naszym kraju.

  Blaty granitowe

Granit jest zwykłym towarem dlatego umożliwia najpiękniejszy wygląd, ale za cenę kłopotliwej obróbki i wysokiego kosztu. 
Blaty z klepki drewnianej
Wykreowane przez Ikeę. Drewno to zwyczajny ciekawie wyglądający artykuł, aczkolwiek może przesiąkać zapachami a lakier prędko się wyciera.
  Blaty paździerzowe pokryte folią PCV
Są najtańsze ale wyznaczają fatalny wybór. Są nietrwałe a w dodatku w zasadzie nie powinny być zwane blatami. Są nietrudne w obróbce jak blaty laminowane, lecz niezwykle prędko się uszkadzają.
  Blaty marmurowe
Marmur to w największym stopniu prestiżowy towar, jednak w kuchni nie do końca się odnajdzie. Biały marmur może ulec trwałemu zabrudzeniu z powodu przemoknięcia sokami, olejami itp.
  Blaty ze stali nierdzewnej
Użytkowane w gastronomii, jednak dają wnętrzu nadzwyczaj mroźnego wystroju.
   Jak widać rynek proponuje okazały wybór przeróżnych typów blatów. Wszystkie posiadają swoje zalety a w dodatku minusy, które każdy musi rozważyć osobiście w stosunku do prywatnych preferencji a przy tym posiadanego budżetu. Zdaniem autorów niniejszego artykułu najlepszym wyborem byłyby blaty granitowe, gdyż są porządne, mocne i o korzystnych właściwościach

Możliwość komentowania jest wyłączona.