Wentylatory Koszalin

Co brać pod uwagę wybierając wentylator do domku?

Prawdopodobnie najważniejszym parametrem wentylatora jest jego zdolność produkcyjna mierzona w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) czy też cfm. Istotnym zadaniem działania jest wymuszenie przepływu powietrza zatem nic nam po cichym wentylatorze, który jednakże nie daje właściwej wentylacji.      
   Innym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę jest pułap rabanu. Wyrażany jest on w decybelach (dB). Pamiętać warto, że jest to jednostka logarytmiczna a nie liniowa, w związku z czym różnica 3 dB może oznaczać podwojeniu poziomu dźwięku. Trzeba wziąć także pod uwagę, że dwa ciche wentylatory dadzą suma summarum pomniejszony hałas aniżeli jeden głośniejszy. Najlepsze wentylatory to takie, które maja właściwy stosunek wydajności do szumu. By zredukować głośność fabrykanci niejednokrotnie wykorzystują łożyska ślizgowe, które jednakże są w dużej mierze mniej trwałe od łożysk kulkowych. 
   I tak dochodzimy do wspomnianej żywotności (trwałości)  która okazana jest w średniej liczbie godzin do awarii.
    Pisałem wyżej o chaosie. Prócz samego poziomu hałasu ważna jest także sylwetka tego gwaru. Wysokie dźwięki są prawdopodobnie najbardziej irytujące, zaś niskie częstotliwości swobodnie przenoszą się na inne powierzchnie powodując rezonans oraz są trudne do wytłumienia. 
   Jak widać wentylatory są technologią sporo bardziej skomplikowaną niż by nam się na pierwszy rzut oka zdawało, a wybór odpowiedniego modelu nie jest wcale trywialny i zależy od konkretnego zastosowania, wymiarów otworu, budżetu a także innych pojedynczych oczekiwań dotyczących charakterystyki użytkowej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.